Ако лекарят ви каже, че бебето ви има увеличени странични вентрикули, това състояние е известно като вентрикуломегалия. В мозъка има пет взаимосвързани кухини, пълни с течност. Те се наричат вентрикули. Вентрикулите произвеждат и са пълни с гръбначно-мозъчната течност, от тях тази течност циркулира в централния гръбначен канал.
По време на рутинно ултразвуково изследване се измерва ширината на задната част („задния рог“ или „атриум“) на двете странични вентрикули, разположени от всяка страна на средната линия. Тези две успоредни кухини са тесни отпред (към предната част на тялото) и по-широки отзад (към задната част). Задният рог на страничните вентрикули се вижда ясно при ултразвуково изследване като почти триъгълна черна зона (тъй като е пълна с течност) с бяла бучка тъкан, наречена “хороиден плексус”. Тази бучка е съставена от малки съдове, които произвеждат гръбначно-мозъчната течност. Ширината на атриума на страничните вентрикули е нормална до 10 mm.
Ширина от 10-15 mm се нарича вентрикуломегалия. До 12 mm тя се нарича “умерена”. Ако задният рог (атриум) е с размер повече от 15 mm, състоянието е известно като хидроцефалия. Не е необичайно страничните вентрикули да са малко по-големи при момчетата. Вентрикуломегалия се среща при около 1% от плодовете.
Има редица аномалии, които могат да причинят блокиране на циркулацията на гръбначно-мозъчната течност. Тънката комуникация между третата и четвъртата вентрикула, наречена акведукт, може да се запуши, което да доведе до натрупване на течност над нея и да причини дилатация (разширяване) на страничните вентрикули. Това се вижда при ултразвук като уголемени (черни) пространства с течност над нивото на запушването.
Честите причини за вентрикуломегалия / хидроцефалия са:
Когато при измерване страничните вентрикули са с ширина повече от 10 mm, най-вероятно ще ви бъдат предложени редица допълнителни изследвания:
Ако всички тези изследвания са отрицателни, се казва, че вашето бебе има “изолирана” вентрикуломегалия.
Лекарят ще продължи да следи бебето с допълнителни ултразвукови прегледи, за да се види дали разширяването на страничните вентрикули остава стабилно, дали се увеличава или намалява.
Прогнозата при вентрикуломегалия зависи до голяма степен от това дали е установена основната причина. В случаите на “изолирана” вентрикуломегалия прогнозата обикновено е добра. Лекото увеличение на вентрикулите може да е нормално при момчета с голяма глава.
Трудно е да се дадат надеждни данни на родителите относно вероятността от неврологичен проблем след раждането на бебе, диагностицирано с вентрикуломегалия по време на бременност. Въпреки че все още няма достатъчно данни, наличните публикации в медицинската литература показват, че рискът от неврологично увреждане не е по-висок от 10%, когато вентрикуломегалията е умерена и изолирана. Това е приблизително същото като при останалото население.
Ако вентрикулите не са нараснали по време на бременността и ако не са установени други обяснения за лекото уголемяване, няма конкретни индикации за по-нататъшни изследвания на бебето след раждането. Вие или вашият лекар обаче може да обсъдите това допълнително.
Правна забележка:
Съдържанието на [тази листовка/ нашият уебсайт] е само за обща информация. Тя няма за цел да бъде медицински съвет, на който трябва да разчитате. Трябва да получите професионален или специализиран индивидуален медицински съвет, свързан с вашето лично положение, преди да предприемете, или да се въздържите от каквото и да е действие въз основа на съдържанието в [тази листовка/ нашия уебсайт]. Въпреки че полагаме разумни усилия да актуализираме информацията на [нашия уебсайт/ листовките], ние не даваме никакви заявления, гаранции, изрични или подразбиращи се, че съдържанието на [нашия уебсайт/ на листовките] е точно, пълно или актуално.
Последна актуализация септември 2018 г